tel. +420 568 420 737

Parodontologie

Je obor, který se zabývá onemocněním závěsného aparátu zubu - parodontu (dásní a kosti). Příčinou jsou bakterie hromadící se v zubním plaku.

Zánět dásní = gingivitis. Dásně jsou zduřelé a krvácejí. Léčba je poměrně snadná, spočívá v  odstranění zubního kamene a zavedením správné ústní hygieny.

Postižení parodontu = parodontitis (paradentóza), zánětem je postižena i kost, což je patrné na rtg snímku. Má plíživý průběh a zpravidla je nebolestivá. Její  neléčení vede k postupné ztrátě zubů.

Léčba

Provádíme komplexní léčbu parodontitidy (paradentózy).

  • konzervativní léčba parodontitidy = hygienická fáze, odstranění zubního kamene nad a pod dásní strojově - ultrazvukem nebo speciálními nástroji - kyretami
  • chirurgická léčba parodontitidy  (je-li konzervativní léčba neúčinná) = odstranění zubního kamene pod dásní za kontroly zrakem při odklopení měkkých tkání (někdy současně s doplněním umělé kosti do kostních defektů).

 

Do onemocnění dásní patří i atrofie parodontu, což se projevuje tzv. gingiválními recesy. Je to proces nezánětlivý. Jde o úbytek dásně u jednoho či více zubů. Navíc krčky mohou být nadměrně citlivé.

Tyto defekty úspěšně řešíme chirurgicky pomocí volných tkáňových štěpů, kdy dáseň stahujeme zpět a krček zubu je opět zakryt. Zjednodušeně to lze nazvat „krytí krčků“.

Partneři/Dodavatelé